‘Opslaan van stroom is verslavend’


energie-oplslaan

Hannah Frederiks volgt via haar mobiele telefoon haar energiegebruik

Sinds een paar weken hangt een bijzondere kast aan het huis van Hannah Frederiks en Christiaan Beljaars op Rotterdam-Heijplaat. De accu’s in de grote kast slaan zonne-energie op. Op deze manier kunnen ze de stroom die overdag is opgewekt, ook ’s avonds gebruiken.

Via haar mobiele telefoon kan Hannah de hoeveelheid opgewerkte stroom goed volgen. Zo weet ze ook direct wat de besparingen zijn. “Normaal zouden wij per dag vijf euro verbruiken aan energie”, vertelt ze. “Maar afgelopen maanden hebben we maar 75 cent verbruikt. Het is heel leuk om dat elke dag bij te houden, maar ook een beetje verslavend.”

Eén van de eerste pilots
Het thuis opslaan van duurzame energie staat nog in de kinderschoenen, want er zijn nauwelijks technieken om opgewekte stroom op te slaan en het pas te gebruiken als het nodig is. De Heijplaat-pilot is belangrijk voor energiebedrijf Eneco omdat het één van de eerste concrete projecten is met het opslaan van energie in een huis waarin permanent gewoond wordt.

Bovendien is er steeds meer vraag van klanten die met zonnepanelen geheel onafhankelijk van het stroomnet willen zijn. “Het is ook gewoon leuk steeds autonomer te worden en zelf je energie op te wekken,” zegt innovatiemanager Paul van der Hoeven van Eneco. “Door de opgewekte energie te bewaren ben je nog onafhankelijker.”

Teruglever-vergoeding onzeker
Als de accu’s vol zijn, kan er niks worden opgeslagen en leveren de bewoners stroom terug aan het elektriciteitsnet. Maar de vergoeding die bewoners daarvoor krijgen staat onder druk. Paul van der Hoeven: “Op termijn gaat die teruglever-vergoeding op de schop. Het is goed mogelijk dat de overheid over enkele jaren die vergoeding niet meer kan garanderen. En dan kan het veel interessanter zijn om de energie zelf op te slaan en te gebruiken op het moment dat je thuis bent.”

Hannah en Christiaan zijn geen grote stroomverbruikers, vinden ze zelf. Daarom zouden ze qua stroomverbruik van de zon kunnen leven, denkt Hannah. “Met deze installatie komen we nèt uit. We hebben zeven zonnepanelen en twee batterijen die energie opslaan. En als het een goede dag is, zoals vandaag met zon en af en toe bewolking, dan kunnen we zonder stroom van het net leven.”

Wassen als de accu vol is
Eneco wil vooral leren van de proef en kijken hoe de bewoners ermee omgaan. Volgens Hannah is het nu al te merken dat het energiegebruik in haar huishouden verandert. “Als ik zie dat de accu vol is, dan ga ik apparaten aanzetten zoals de wasmachine.”

Meer informatie en beluister het verhaal op RTV Rijnmond

 

Een reactie plaatsen

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *